SIPPING SESSIONS CONCERT – Crkva Rođenja Blažene Djevice Marije, Labin 26.12.2024. u 19:30
KONCERTNI PROGRAM:
- A. Mozart: La ci darem la mano
- Berlin: White Christmas
- A. Mozart: Per questa bella mano, K. 612
- Piazzolla: Café 1930
- Poulenc: Les Chemins de l’amour
- A. Mozart: La vendetta, oh, la vendetta, K. 492
- A. Mozart: Laudate Dominum
- pl. Zajc: Offertorium pastorale
*** nakon koncerta druženje ispred Gradske galerije Labin uz kuhano vino Vinarije Juričić ***
O IZVOĐAČIMA:
MORANA PLEŠE PETRUŠEVSKI, sopran
Završava Prvu Hrvatsku Sušačku gimnaziju u Rijeci (matematički smjer), a paralelno pohađa i srednju glazbenu školu Ivana Matetića Ronjgova, smjer Solo-pjevanje gdje maturira 2004. godine. Iste godine upisuje DIT Konzervatorij za Muziku i Dramu u Dublinu (Irska), na kojem diplomira izvedbenu umjetnost/solo-pjevanje (Honours degree), u klasi prof. Mary Brennan. Tijekom studija radi na tehnici pjevanja s nizozemskom opernom pjevačicom Judith Mok.
Po završenom studiju usavršava se kod slovačke vokalne pedagoginje Eve Blahove u Bratislavi. Od 2006.-2010. godine, za vrijeme studiranja, članica je zbora Opere Ireland u Dublinu. Godine 2012. položila je audiciju za Belvedere natjecanje u Beču, nakon kojeg dobiva stipendiju za intenzivni Operni program Internationale OpernWerkstatt u Švicarskoj. Godine 2013. pridružuje se Europa Choir Academy u projektu Dream of Gerontius u Bremenu (Njemačka). Godine 2016. polufinalistica je međunarodnog natjecanja Zinka Kunc u Rijeci. Održala je solistički koncert u sklopu Donatskih glazbenih večeri u Zadru 2023. godine. Zajedno sa suprugom Petrušem Petruševskim nastupa koncertno diljem Hrvatske.
Od 2014. godine pa do danas članica je opernog zbora HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci gdje je pjevala uloge u operama: Ero s onoga svijeta, Pčelica Maja (Slavuj, Proljeće), Don Giovanni (Zerlina), Šišmiš (Ida), Didona i Enej (Belinda, Prva vještica), Le nozze di Figaro (Barbarina), Elektra (Treća dama, Četvrta dama) i Čarobna Frula (Papagena). Sudjelovala je na seminarima brojnih poznatih opernih pjevača i vokalnih pedagoga kao sta su: Mirella Freni, Laurence Cummings, Dennis O’Neill, Ann Murray, Dunja Vejzović, Eva Blahova, Renata Pokupič.
SLAVKO SEKULIĆ, bas
Rođen je u Rijeci. Diplomirao na Glazbenom konzervatoriju “Giuseppe Tartini ” u Trstu (klasa prof. Rite Susovsky) i na Visokoj školi za glazbenu umjetnost „Mirković“, prema licenci Moskovskog konzervatorija „P. I. Čajkovski“. Godine 2003. dobio je nagradu za najboljeg talijanskog studenta od strane talijanskog Ministarstva kulture. Na konzervatoriju „G. Tartini“ završio je i poslijediplomski studij, kao i na „Komitas State Conservatory“ u Yerevanu (Armenija). Stekao je doktorat iz humanističkih znanosti na Seminariumu Catholicum – Fakultetu teoloških znanosti s doktorskom tezom o J. S. Bachu.
Međunarodnu solo-karijeru započinje 2004. godine u SNG Ljubljana, zatim nastavlja dalje u opernoj kući Teatro Lirico „Giuseppe Verdi“ u Trstu (2007. – 2009.), SNG Maribor (2009. – 2012.), Narodnom kazalištu Beograd (2012. – 2013.) i Hrvatskom narodnom kazalištu Ivana pl. Zajca Rijeka (2014. – danas). Pjevao je solističke uloge u sljedećim kazalištima: HNK Ivana pl. Zajca, Rijeka (Hrvatska), Narodnom kazalištu, Zagreb (Hrvatska), Bruxelles Opera House (Belgija), Narodno gledališče Ljubljana (Slovenija), Mariborska opera (Slovenija), Chaleroix Opera House (Belgija), “G. Verdi” Trst (Italija), Teatro Volterra di Pisa (Italija), Udine Opera House (Italija), Teatro Comunale Bolzano (Italija), Teatro Comunale Genova (Italija), Narodno pozorište u Beogradu (Srbija), Wiesbaden Theatre (Njemačka) i Bunkamura Orchard Hall Tokyo (Japan).
Neke od njegovih najvećih uloga su: G. Verdi – Nabucco – Zaccaria, Il trovatore – Ferrando, Don Carlos – il Frate i Il grande Inquisitore, Rigoletto – Sparafucile, Simone Boccanegra – Jacopo Fiesco, La forza del destino – Padre Guardiano, Aida – Ramfis), La Bohème – Colline, Turandot – Timur), P. I. Čajkovski (Evgenij Onjegin – Knez Gremin), V. Bellini (Norma – Oroveso), C. Monteverdi (L’Incoronazione di Poppea – Seneca), G. Rossini (Il Turco in Italia – Selim; Il Barbiere di Siviglia – Don Basilio) , J. Masenet (Don Chisciotte della Mancia – Don Chisciotte), C. Gounod (Romeo et Juliette – pater Laurent), R.Wagner (Der Fliegende Hollander – Daland), J. Offenbach (Die Rheinnixen – Gottfried).
PETRUŠ PETRUŠEVSKI, kontrabas
Rođen u Skopju. Godine 2008. diplomira na Fakultetu za muzičku umjetnost u Skopju (u klasi prof. Velka Todevskog) s najvišim uspjehom (cum laude). Na istom je fakultetu magistrirao godine 2009. te potom i doktorirao godine 2017.
Bogato scensko iskustvo stekao je sa brojnim solo nastupima i recitalima na značajnim festivalima među kojima se najviše ističu nastupi s Makedonskom filharmonijom i njihovim komornim sastavom te orkestar FMU. Postigao je brojne prve nagrade na državnim i međunarodnim natjecanjima među kojima se najviše ističe nagrada Laureata na 28. državnom natjecanju u Skopju 2007. godine. Bogato orkestralno iskustvo stječe u najboljim europskim orkestrima za mlade muzičare kao što su: Lucern Festival Academy pod dirigentskim vodstvom maestra Piera Bouleza, zatim Gustav Mahler Orchestra pod vodstvom dirigenta Philippea Jordana, te sa dirigentima: Misha Katz, Liana Isakadze, Heinrich Schiff, Igor Coretti i Riccardo Muti.
Aktivni je sudionik na brojnim seminarima kod najpoznatijih profesora kontrabasa kao što su: Wolfgang Guetler, Miloslav Jelinek, Miloslav Gajdoš, Jirži Valenta, Tiery Barbe, Catalin Rotaru. Profesionalno radno iskustvo stječe kao docent prof. na FMU Skopje Univerzitet Sv. Kiril i Metodije (2011.-2016.), vođa kontrabas dionice u Fames orkestru za snimanje filmske glazbe (2007.-2016.), a trenutno je vođa dionice kontrabasa u HNK Ivana pl. Zajca U Rijeci (od 2016. godine do danas).
MELITA LASEK SATTERWHITE, klavir
Završila je srednju glazbenu školu Ivana Matetića-Ronjgova u Puli, smjer klavir i violončelo. Diplomirala je s najvišim ocjenama na Pedagoškom fakultetu u Puli, smjer Glazbena pedagogija te diplomirala Klavir na Muzičkoj akademiji u Zagrebu (godine 2008.). Usavršavala se kod poznatih pijanista i pedagoga: M. Ambokadze, D. Burghardt, P. Trein, a završila je i poslijediplomsku koncertnu specijalizaciju kod prof. Eugena Indjica na Scholi Cantorum u Parizu (Francuska). Godine 2016. završava magistarski studij iz Klavira i klavirske metodike na Akademiji za glasbo u Ljubljani (Slovenija). Njen istraživački rad, vezan uz početnu nastavu klavira, objavljen je kroz autorsku knjigu pod nazivom „Prolegomena za klavirsku početnicu“ u izdanju Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli (2019.). Godine 2021. završava doktorski umjetnički studij – izvođačke umjetnosti, smjer Komorna glazba na Akademiji umetnosti u Novom Sadu (Srbija) s temom „Klavirski duo i mogućnosti njegovog proširenja.“
Kao solistica nastupala je u “Bösendorfer Saal” (Beč, Austrija), “Kloster Karthaus” (Konz, Njemačka), Folkwang Universität der Künste Theater (Essen, Njemačka) i César Franck Auditorium (Pariz, Francuska). Također imala je solističke recitale u Sacramentu, Washington DC, Danvilleu i Charlestonu (SAD), Sao Paolo (Brazil) i Sydney (Australija). Nastupila je kao solistica s poljskim simfonijskim orkestrom u dvorani “Czarny Diament” u Rybniku (Poljska) na potpisivanju partnerstva između Poljske i Hrvatske. Koncertu je nazočio veliki broj visokih ministara, veleposlanika i gostiju. Godine 2023. održala je Piano-Qanun Recital na Akademiji izvedbenih umjetnosti LAPA/LOYAC u Kuvajtu, pod pokroviteljstvom Veleposlanstva RH u Kuvajtu. S orkestrom IstriaPhonic održala je nekoliko koncerata za dva klavira i orkestar. Premijerni koncert uživo je snimao HRT3. Osim solistički, nastupala je u raznim komornim sastavima: s klavirskim duom u Gainesvilleu (SAD), Katowicama (Poljska) i diljem Hrvatske, s klavirskim triom u Pragu (Češka), Baji i Szegedu (Mađarska), Novom Sadu (Srbija) te diljem Hrvatske. Ostvarila je brojne recitale, audio i video snimke (lokalne TV i drugih medijskih kuća).
Od 2011. godine profesorica je klavira na Sveučilištu Jurja Dobrile u Puli, a od 2014. godine ravnateljica Umjetničke škole Matka Brajše Rašana u Labinu. Predavač je na mnogim međunarodnim znanstvenim i umjetničkim simpozijima. Tijekom godina rada ravnateljice proširila je školu brojnim novim programima, otvorivši preko 30 radnih mjesta za učitelje glazbe i plesa. Pokretač je mnogih međunarodnih suradnji među školama, koncertnih manifestacija i festivala, a za svoj trud i promociju Umjetničke škole dobila je i prestižnu nagradu Grada Labina.
Organizatori: Pučko otvoreno učilište Labin, Turistička zajednica Grada Labina
Lanjski Sipping sessions 26.12.2023.
Foto: Marina Rajšić