Muzej

Međunarodni znanstveno – stručni skup 2. „Labinski kulturno – povijesni susreti“

Dana 28. ožujka 2019. godine u Gradskoj knjižnici Labin održan je drugi međunarodni znanstveno – stručni skup „Labinski kulturno – povijesni susreti“. Skup je bio podijeljen u dva dijela. Prvi dio skupa bio je posvećen Giuseppini Martinuzzi (Labin, 1844. – Labin, 1925.), labinskoj pedagoginji, učiteljici, pjesnikinji i političarki, povodom 175. obljetnice njezina rođenja. O Giuseppini Martinuzzi i njenom djelu radovi su govorili s pedagoškog, književnog, povijesnog društvenog i političkog gledišta. Drugi dio skupa bio je ispunjen različitim temama o Labinu i Labinštini.

Na 2. „Labinskim kulturno – povijesnim susretima“ sudjelovali su Iva Peršić (Sveučilište u Rijeci) i Daniel Mohorović (Srednja škola Mate Blažine, Labin) s temom „Giuseppina Martinuzzi – umjetnost učenja i poučavanja: jučer, danas i sutra“, Majda Milevoj Klapčić (Srednja škola Mate Blažine, Labin) je govorila o značaju knjižne ostavštine G. Martinuzzi za grad Labin, Deni Vlačić (Nakladnička kuća Despot Infinitus, Zagreb) s radom „Napisi i tiskovine o Giuseppini Martinuzzi i njezinom časopisu Pro Patria“, zatim Teodora Fonović Cvijanović i Iva Milovan Delić (Sveučilište Juraj Dobrila, Pula) koje su govorile o socijalnom elementu u poemi „Ingiustizia“, Martina Damiani (Sveučilište Juraj Dobrila, Pula) o Giuseppini Martinuzzi i istarskom novinarstvu, Tullio Vorano (Labin) s radom „Ostavština Giuseppine Martinuzzi u Sveučilišnoj knjižnici u Rijeci“, Olja Višković (Narodni muzej Labin) s radom „Knjižnica Giovanni Antonia Martinuzzi“. Na skupu su također sudjelovale tri izlagačice iz Italije, Francesca Maria Lacaita (Milano) s temom „Giuseppina Martinuzzi i mijena ideje o domovini u prijelazu prema socijalizmu“, Silva Bon (Gorica) „Politička strast i književnost kod Giuseppine Martinuzzi“ i Ester Pacor (Trst) „Zalaganje Giuseppine Martinuzzi u feminističkom pokretu u Trstu“. Drugi dio skupa započeo je s izlaganjem Slavena Bertoše (Sveučilište Juraj Dobrila, Pula) pod naslovom „Izvješće grofa Marcantonia Poiane o Labinu i Plominu (1629.)“, zatim su svoje radove predstavili Dean Škopac „Kršteni u Šumberu (1673. – 1771.)“, Samanta Paronić (Prodol, Marčana) i „Uzroci smrti u Župi Labin od 1861. do 1880.“, Dijana Muškardin (Srednja škola Mate Blažine, Labin) s temom „Josip Belušić, učitelj Učiteljske škole u Kopru“, Alan Žic – Teklin (Pandora Gong, Rijeka) „Labinski lingvist Matteo Giulio Bartoli“, Vedrana Hrelja Zupan (OŠ Ivana Batelića, Raša i OŠ Vitomir Širole Paje, Nedešćina)  s temom „Nastanak i razvoj Raše“, Eva Melegi Matković (OŠ Vladimira Nazora, Pazin) „Krapan, austrougarski biser Labinštine“, Vanesa Begić (Glas Istre, Pula) je predstavila svoj rad „Stvaralački rad pjesnikinje Malvine Mileta“, a Kristijan Žgaljardić (Floričići, Pićan) temu „Freske Pićanske biskupije“, zatim Mladen Bastijanić (Vodovod Labin) „Zaboravljene crkve i kapele na Labinštini“, Anja Šumberac (Udruga Alfa Albona, Labin) „Trgovi kao središta socijalne interakcije stanovnika Labinštine“, Tatjana Bradara (Arheološki muzej Istre, Pula) s temom „Stara zvona na Labinštini“, Ondina Krnjak (Pula) „Svetačke medaljice iz Narodnog muzeja u Labinu“, te, na kraju, Elis Baćac (Općina Pićan) i Mladen Rajko ( Sveučilište u Zadru) „Bajoslovlje središnje Istre u funkciji kreiranja novih kulturno – umjetničkih proizvoda“. Po završetku izlaganja prikazan je film o Giuseppini Martinuzzi.

Znanstveni skup „Labinski kulturno – povijesni susreti“ ostvaren je u organizaciji Grada Labina i Narodnog muzeja Labin, a pod pokroviteljstvom općina Kršan, Raša, Pićan i Sv. Nedjelja.