Kino

Oslobođeni film – radionica za mlade

Oslobođeni  film: filmske pustolovine za djecu i mlade

Mala filmska karavana dolazi u Labin!

Nakon prošlogodišnjeg putovanja u jedanaest hrvatskih gradova, od 11. do 17. travnja u
Pučkom otvorenom učilištu Labin tj. Kinu Labin održat će se besplatna filmska radionica
izrade dokumentarnog i eksperimentalnog filma.

Oslobođeni film nezavisna je inicijativa grupe slobodnih filmskih autora koji djeluju u području
filma i srodnih audiovizualnih praksi.

Radionice su namijenjene djeci i mladima od 12 do 23 godine starosti, ali i svima ostalima
zainteresiranima koji se žele okušati u izazovu stvaranja filma.

Koja je razlika između pitanja kakav film želim snimiti i kakav film imam snimiti?

Što su želje i odakle dolaze? A što je to imanje?Koje nas stanje čini posebnima, svakog za sebe? Kako to možemo podijeliti s drugima? Što ja to imam što je vrijedno pažnje, što ja to imam u sebi i mogu probati izraziti, izgovoriti?

Kroz igru, eksperiment, istraživanje i potragu potrudit ćemo se sve ono što imam izgovoriti na jedan od bezbroj načina. Možda ispadne apstraktno ili realistično, sakrit ćemo ga u boji, zvuku, oblicima i formi. To što imam možda završi i u sadržaju i likovima, u ritmu ili u nekom skroz neočekivanom mjestu. Ali to što imam od svega je vrijednije i ljepše.

Na ovoj intenzivnoj, sedmerodnevnoj radionici mali će autori realizirati svoj prvi film. Radionica počinje razradom ideja i filmskih priča koje će se uobličiti u scenarij, nastavlja se produkcijskom pripremom i snimanjem te montažom snimljenih filmova. Na radionicu su dobrodošli i ostali kreativci koji su željni izraziti se kamerom, bez obzira na godine starosti.

Prethodno filmsko iskustvo nije važno. Radionica završava prigodnom podjelom diploma i
javnom projekcijom snimljenih radova. Sudjelovanje je besplatno.
Broj mjesta ograničen je na 12 polaznika.

Zainteresirani polaznici mogu se prijaviti putem prijavnice:

Za sva dodatna pitanja možete se obratiti mailom na:
renata.kirsic@uciliste-labin.hr,
toma.zidic@gmail.com

ili pozivom na broj +385 91 503 9026.

Voditelji radionice su filmski autori Paula Skelin i Toma Zidić.

Radionica nastaje u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Labin, pod pokroviteljstvom Hrvatskog audiovizualnog centra i Grada Labina i u koprodukciji s Blank_filmskim inkubatorom i Kinoklubom Zagreb.

„Raduje nas suradnja s filmašima i filmskim autorima Paulom Skelin i Tomom Zidićem uz čiju
pomoć smo i prijavili projekt prema Hrvatskom audiovizualnom centru (HAVC). Prilika je to
da se naši mladi uključe u program i steknu nova iskustva na području filma. HAVC nas prati
s nešto preko 1000 eur potpore , a ostatak osiguravamo sredstvima našeg osnivača Grada
Labina i vlastitim sredstvima. Ovo je tek početak u sustavnom pristupu radu s mladima i
njihovom osnaživanju u području filmske umjetnosti.“ – izjavila je Renata Kiršić, ravnateljica
učilišta.
Prijave su otvorene do 9.travnja 2023. do kraja dana.