Muzej

Održan znanstveno-stručni skup 4. „Labinski kulturno-povijesni susreti“

U petak 12. travnja 2024. u Gradskoj knjižnici Labin održani su 4. Labinski kulturno-povijesni susreti. Na Labinskim susretima održano je  21 izlaganje o raznim kulturnim, povijesnim i drugim temama vezanim za Labin i Labinštinu.

Nakon pozdravnih riječi labinskog gradonačelnika Valtera Glavičića koji je istaknuo važnost njegovanja, očuvanja i promidžbe labinskih kulturnih i povijesnih specifičnosti, uslijedilo je predstavljanje zbornika radova “3. Labinski kulturno-povijesni susreti”, o čemu su govorili dr. sc. Marko Jelenić, recenzent i red. prof. dr. sc. Slaven Bertoša, glavni urednik. Istaknuto je da upravo raznovrsnost tema, od povijesnih, onih vezanih za rudarstvo, pa sve do kulture, umjetnosti i obrazovanja čine ovaj skup posebnim, a Bertoša je izrazio zadovoljstvo što svake godine ovdje sudjeluje dosta njegovih nekadašnjih studenata. Naveo je i da je to vrlo važan prilog za očuvanje zavičajne povijesti.

Ovogodišnji sudionici Labinskih kulturno-povijesnih susreta izlagali su teme: Mladen Bastijanić (Vinež) govorio je na temu “Putevi i ceste na Labinštini u rimsko doba”, prof. dr. sc. Slaven Bertoša (Sveučilište Jurja Dobrile u Puli) imao je izlaganje “Čepić kao uskočko uporište: mletački providur za konjaništvo Alvise Zorzi i njegovo izvješće iz 1617.”, prof. Tullio Vorano (Labin) u svome izlaganju “Questo libro di me Nicolò Negri… di Albona, Libro del Registro di tutto quello si da e riceve dalli Colloni nell’anno 1789” govorio je o važnosti obitelji Negri te o nekim konkretnim primjerima “razmjene” dobara, odnosno o ekonomskim slikama i prilikama toga vremena. Uslijedile su dvije zdravstvene teme: prof. Iva Kolić  (Šajini) “De cholera morbus – O epidemiji kolere u Labinu 1855.” i dr. sc. Samanta Paronić (Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Osnovna škola Divšići) “Tuberkulozni biljeg u labinskoj župi 1881. – 1900.”. Kapetan duge plovidbe Valter Kvalić (Vozilići) govorio je na temu “Labinština u očima Richarda Francisa Burtona u drugoj polovini XIX. stoljeća”, Kristijan Žgaljardić, mag. hist. (Floričići, Pićan) izlagao je rad na temu “Pićanac Šime Kurelić i njegova uloga u razvoju preporoda istarskih Hrvata”, mag. hist. Eva Melegi Matković  (Osnovna škola Ive Lole Ribara, Labin; Osnovna škola Jure Filipovića, Barban) pozabavila se turizmom, odnosno “Povijesnim prilikama u Rapcu u XIX. i prvoj polovini XX. stoljeća s posebnim osvrtom na začetke turizma”, mag. hist. Tina Filipović (Sveučilište Jurja Dobrile u Puli) govorila je o “Borcima u središtu zbivanja: mikrohistorija labinskog SUBNOR-a u kasnom socijalizmu”. O obilježjima popisa stanovništva osvrnuo se prof. Josip Šiklić (Katedra Čakavskog sabora za povijest Istre, Pazin), mag. turism. cult. Katarina Dobrić Dabić (Pula) pozabavila se jezičnom temom, odnosno “Labinjonskom cakavicom u borbi protiv zaborava”, prof. i dipl. knjiž. savjetnica Majda Milevoj Klapčić (Srednja škola Mate Blažine, Labin) predstavila je “CA kantunić”, a mr. sc. Vanesa Begić (Glas Istre, Pula) govorila je o “Stvaralaštvu za djecu Josipe Milevoj”. U poslijepodnevnom terminu održana su izlaganja prof. povijesti i dipl. arhiv. Olje Višković (Pučko otvoreno učilište Labin, Narodni muzej Labin) “Bratovština sv. Justa – čuvari sjećanja na labinskog zaštitnika”, mag. ing. logist. Renate Kiršić Veselica  (ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Labin) “More sjećanja – stoljeće tradicije. Izazovi zaštite ribarske i maritimne baštine Labinštine”, prof. Dijane Muškardin (Srednja škola Mate Blažine, Labin), Ines Bošković Gobo (Labin) “Podvodna arheološka nalazišta amfora jugoistočne obale Istre” te skupno izlaganje koje su priredili prof. Majda Milevoj Klapčić (Srednja škola Mate Blažine, Labin), dipl. oec. Daniel Mohorović (Srednja škola Mate Blažine, Labin) i dipl. oec. Gabriela Dundara (Srednja škola Mate Blažine, Labin) “Tonka Ekonomka je Labinjonka?”. Na samom kraju Susreta održana su izlaganja Daniela Mohorovića “Ki so naši furešti?”, dr. sc. Tonija Juričića (Pučko otvoreno učilište Labin) “Leto, more… Rabac. Oralna povijest snimanja i sudbina promotivnog mjuzikla Ovdje nema nesretnih turista” te red. prof. dr. sc. Andree Matoševića (Sveučilište Jurja Dobrile u Puli) “Prevencija i “neizbježnost”. Filmske artikulacije opasnosti i nesreća u Istarskim ugljenokopima Raša” i dipl. ing. i prof. savjetnice Olivere Tadić (Srednja škola Mate Blažine, Labin).

Sva izlaganja bit će tiskana u zborniku koji će biti objavljen do kraja 2025. godine.